صادرات مواد معدنی

سنگ مرمر (ONYX STONE)  

سنگ مرمر از سنگ‌های دگرگونی است که از دگرگونی سنگ آهک تشکیل شده که کانی اصلی تشکیل دهنده آن پایدارترین حالت کربنات کلسیم است.. بارزترین مشخصه آن عبور نور از آن به دلیل خلوص و شفافیت است (برعکس سنگهای مرمریت)

کاربرد سنگ مرمر: سنگ مرمر بهترین و گرانترین سنگ تزئینی و ساختمانی در دنیاست که در رنگ ها و طرح های طبیعی متنوع در معادن ایران موجود است. از این سنگ عموما در دیواره ها و نمای داخلی ساختمان استفاده می‌گردد. همچنین از این سنگ می‌توان در کف و دیوارهای داخلی ساختمان استفاده نمود. در ایران مقبره امامان و امام زادگان  معروف از سنگ مرمر استفاده گردیده است. همچنین قرار گرفتن اسلب های سنگ مرمر در تقارن با یکدیگر به صورت بوک مچ و فورمچ باعث زیبایی دو چندان این محصول طبیعی خواهد بود که می‌تواند در دیواره های خانه، لابی، هتل ها، تالار ها، رستوران ها و همچنین مراکز تجاری و مغازه های لوکس قرار گیرد. سنگ مرمر به دلیل زیبایی منحصر به فرد و کیفیت بالا عموما به صورت سنگ های یک تکه بزرگ (اسلب) برش داده می‌شود و بخش عمده آن به کشورهای دیگر صادر می‌شود

کاربرد سنگ در مصنوعات دکوراتیو: این سنگ به دلیل برخورداری از طرح و رنگ های بسیار زیبا و بلورهای شفاف با قابلیت انتقال نور  و جلاپذیری بالا در ساخت برخی مصنوعات سنگی دکوراتیو کاربرد دارد. سنگ مرمر  را می‌توان برای میز جلو مبلی(عسلی)، آباژور، گلدان، روشویی و انواع مجسمه استفاده کرد.

سنگ مرمریت(marble)

سنگ مرمر یکی از مهم ترین سنگ های ساختمانی است. معادن سنگ مرمر فراوان ترین سنگ معدن هستند. سنگ مرمر بر اساس میزان کربنات منیزیم به زیر دسته ها تقسیم می شود. برخی از تیله ها را با چسب و رزین یا اپوکسی می پوشانند و برای پایداری بیشتر می دهند. سنگ مرمر می تواند با جذب آب و شرایط آب و هوایی سخت مانند باران گرما آسیب ببیند. بر خلاف سنگ های دیگر مانند تراورتن اگر در مکان هایی قرار گیرد که دائما در معرض انبساط و انقباض باشد به تدریج دچار خوردگی می شود. نکته مهم دیگر در مورد سنگ طبیعی، آزادی عمل تولیدکنندگان است. این بدان معناست که آنها می توانند هر طرح و رنگی را به محصول نهایی که ساخته شده است اعمال کنند. سنگ های طبیعی را می توان به سنگ های مصنوعی تحریک کرد. سنگ مرمر یکی از سنگ هایی است که با تغییر خواص سنگ های تولیدی به همراه گرانیت به صورت مصنوعی نیز در می آید. حتی نتایج بهتری را می توان از سنگ های طبیعی به دست آورد، به عنوان مثال می توان جذب آب را به صفر رساند. 54 درصد از معادن سنگ شناخته شده در ایران، معادن سنگ مرمریت است 

گرانیت(Granit

گرانیت سنگی از قلب زمین است و به سنگ آذرین درونی معروف است که دارای مواد معدنی است. رنگ ها معمولا صورتی سفید خاکستری سیاه و سبز هستند. صادرکنندگان عمده گرانیت مدرن عبارتند از: چین ایران، هند، ایتالیا، برزیل، نروژ، کانادا، ترکیه اسپانیا و ایالات متحده.

در برخی از مناطق گرانیت برای سنگ های مقبره، یادبود، کفپوش کارخانه، کفپوش خانه، سنگفرش خیابان، راه پله سنگی، سنگ کابینت، سنگ باز، سنگ مکعبی و سایر کاربردها استفاده می شود.حدود 20 درصد از معادن سنگ ایران، سنگ گرانيت است. گرانيت نهبندان، نطنز، خرم دره، بیرجند تویسرکان و زاهدان از معروفترین  معادن گرانيت هستند

تراورتن

سنگ تراورتن نوعی سنگ طبیعی است که در چشمه های آب گرم معدنی تشکیل می شود. این سنگ ها برای بسیاری از بناهای نمادین در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفته اند. این سنگ ها یا در رنگ های جالب تری در مقایسه با گرانیت موجود هستند، بنابراین با هر طرح رنگی در خانه راحت تر است.

تراورتن نسبت به سایر سنگ های طبیعی مانند گرانیت سازگارتر با محیط زیست است. عیب سنگ تراورتن این است که سطح آن نسبت به گرانیت استحکام کمتری دارد. در صورت اسید، مقاوم می تواند آسیب ببیند. حدود 10 درصد از معادن سنگ ایران، سنگ تراورتن است و استان اصفهان بالاترین میزان معدن سنگ تراورتن را دار می‌باشد. معدن سردارآباد شهرستان آذرشهر  تنها تولید کننده سنگ تراورتن قرمز در جهان می باشد.

اسکرول به بالا